Stowarzyszenie Rodzin z Ataksją Rdzeniowo-Móżdżkową A T A K S J A


Author


Wykład o ataksji 0

Napisany 30 września, 2011 ..autor:

3-4 grudnia we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa poświęcona chorobom przewlekłym: PROMOCJA ZDROWIA, PROFILAKTYKA I OPIEKA W CHOROBACH PRZEWLEKŁYCH NA POZIOMIE PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ – CZYJ PROBLEM? CZYJE ZADANIE?

dr n.med. J. Rosińczuk – Tonderys i mgr M. Kazimierska – Zając przygotowały odczyt: Opieka logopedyczna jako jeden z elementów rehabilitacji w ataksji rdzeniowo – móżdżkowej typu 1. Wykład cieszył się zainteresowaniem, Panie planują udział w kolejnej konferencji, aby szerzyć wiedzę na temat choroby i jakości życia w tej chorobie.

Konferencja_3-4.12.2010 PDF

I Turnus Rehabilitacyjny 0

Napisany 30 września, 2011 ..autor:

W dniach od 2 do 15 października 2010 Stowarzyszenie po raz pierwszy zorganizowało czternastodniowy  wyjazd rehabilitacyjny dla osób chorych na SCA.
Turnus miał miejsce w w Aleksandrowie Kujawskim, w Oddziale Zamiejscowym Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku.
Więcej o ośrodku można dowiedzieć się na stronie: www.ksu-rehabilitacja.pl

Do dyspozycji osób korzystających z wyjazdu rehabilitacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie ATAKSJA byli specjaliści: logopeda, rehabilitanci, neurolog oraz psycholog.

Rehabilitacja logopedyczna 0

Napisany 30 września, 2011 ..autor:

„W czynności nadawanie mowy bierze udział około 100 rozmaitych mięśni układu fonacyjnego i artykulacyjnego (…) w ciągu sekundy 14 razy musi dokonać się taka zmiana [zmiany w stanie mięśni] obejmująca przynajmniej część wymienionej liczby mięśni, a być może nawet je wszystkie; każdy z nich musi otrzymać impuls powodujący bądź utrzymanie go w stanie poprzednim, bądź jego rozkurz lub skurcz. (…) W czasie czynności nadawania mowy zachodzi kilkaset odrębnych reakcji mięśniowych na sekundę, przy czym ich kolejność musi być dokładnie ustalona“  (Maruszewski, 1970)

Czytaj resztę tego wpisu →;



↑ Do góry strony